Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Bllokoi për një javë Kanalin e Suezit, autoritetet lëvizin anijen “Evergreen”

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një anije e madhe kontejnerësh kishte bllokuar Kanalin e Suezit për gati një javë, pas një aksidenti që kishte pësuar.

Mediat e huaja bëjnë me dije se anija është larguar nga vija bregdetare.

Anija prej 400 m të gjatë është korrigjuar me 80%, sipas Autoritetit të Kanalit të Suezit. Ai shtoi se përpjekjet e mëtejshme për të lëvizur anijen do të rifillonin më vonë të hënën.

Evergreen ka bllokuar një nga rrugët më të ngarkuara të tregtisë në botë, duke detyruar kompanitë të ri-drejtojnë anijet dhe duke shkaktuar rradhë të gjata.

Osama Rabie, kryetar i Autoritetit të Kanalit të Suezit (SCA), tha se anija ishte liruar pjesërisht dhe ky ishte një lajm i mirë.

“Ne nuk kemi mbaruar ende, por ajo ka lëvizur”, shtoi Rabie.

117742937 compo
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img