Hapësire reklamuese

Bota

Bllokohen sërish fluturimet në Gjermani, punonjësit nisin grevën në Frankfurt

Shkruar nga Newsbomb
Bllokohen sërish fluturimet në Gjermani, punonjësit nisin

Gjermani sërish është përballur me një bllokim fluturimesh dhe grevë të nisur nga punonjësit në aeroporte.

Vetëm para disa ditësh 11 aeroportet më të mëdhaja në Gjermani anuluan mbi 1 mijë fluturime pasi 25 mijë punonjës të sigurisë u futën në grevë.

Ndërsa sot, prej orës 4 të mëngjesit stafi tokësor i disa kompanive të Lufthansa-s nisi grevën e paralajmëruar prej disa ditësh. Kjo ka bërë që të bllokohen dhe anulohen një pjesë e fluturimeve në Gjermani.

Më rëndë po preken dy aeroportet kryesore në Gjermani, ata që konsiderohen si qendrat më të mëdha sa i takon vëllimit të pasagjerëve, Frankfurti dhe Mynihu, por cenohen gjithashtu edhe Hamburgu, Berlini dhe Dyseldorfi.

Kompania e punonjësve të sigurimit, Lufthansa bëri të ditur që pasagjerët të mos shkojnë në aeroporte për të riprenotuar fluturimet, pasi sportelet e riprenotimit janë pa personel. Sipas kompanisë, më shumë se 100.000 pasagjerë do të duhet të riplanifikojnë fluturimet e tyre dhe shumica e linjave drejt dhe nga Frankfurti dhe Mynihu do të anulohen.

Gjithashtu mediat gjermane raportojnë se biletat e fluturimeve të brendshme gjermane është e mundur të konvertohen në kupona për udhëtim me tren. Fluturimet me bijat e Lufthansas e linjat ajrore të jashtme nuk pritet të preken gjerësisht. Linja Euroëings, p.sh., bijë e Lufthansas, planifikon fluturime të plota.

Greva vjen mes negociatave të pagave të Grupit Lufthansa për rreth 25.000 punonjës në tokë në Deutsche Lufthansa, Lufthansa Technik dhe Lufthansa Cargo.

Sindikata Verdi kërkon një rritje 12.5% ​​të pagave për punonjësit, ose të paktën 500 euro më shumë në muaj, për një periudhë 12-mujore. Sindikata kërkon gjithashtu një pagesë të përgjithshme prej 3000 € për të kompensuar efektet e inflacionit.

Greva nga punonjësit e sigurisë vjen pas grevës së shoferëve të trenave para disa kohësh.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese