Bllokimi nga SHBA dhe ndërprerja e Vettingut, Berisha flet për Adriatik Llallën

Publikuar tek: politike, më 00:16 21-02-2018 Bllokimi nga SHBA dhe ndërprerja e Vettingut, Berisha flet për Adriatik Llallën

Ish kryeministri Sali Berisha shprehet se nuk i di aferat e Adriatik Lllallës që kanë çuar në marrjen e vendimit nga Departamenti amerikan i Shtetit për ta shpallur “non-grata”.

I ftuar në “Studio e Hapur”, Berisha ka deklaruar se neni për heqjen e Vettingut është i gabuar dhe sipas tij Kushtetuta ka bërë amnisti për ata që kanë vjedhur dhe kanë bërë akte korruptive.

Si e komentoni vendimin e SHBA për Adriatik Llallën?

Vendimin e sekretarit Tillerson… natyrisht komentin kryesor duhet ta bëjë Adriatik Llalla. Për të ai vendim është i marrë, unë s’mund të them kur nuk di aferat për të cilat është marrë.

Si ish-kreu i organit të akuzës dhe ish-kreu i ILDKP a duhet t’i nënshtrohet Llalla vettingut?

Absolutisht unë e quaj veprim të gabuar nenin e heqjes së vettingut. Ai është një pragmatizëm i diktuar nga të huajt por jo i ndershëm. Në qoftë se unë kam shkelur, kam krijuar akte korruptive, kam gëzuar pasuri të paligjshme unë nuk duhet t’i gëzoj. Por Kushtetuta ka bërë një amnisti. E ka ndaluar Kushtetuta vettingun. Gjykatësi dhe prokurori që tërhiqet nga detyra ndërpritet vettingu.

Çdo vendim i Kushtetueses është normë kushtetuese.

Nëse ka të dhëna për çdo njeri Prokuroria duhet të nisë hetimin, jo pse refuzoi. Unë nuk do isha dakord me ndërprerje vettingu.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01201605796814
array(1) { ["section"]=> string(85) "bllokimi-nga-shba-dhe-nderprerja-e-vettingut-berisha-flet-per-adriatik-llallen-110922" }