Hapësire reklamuese

Aktualitet

Blinken zbardh vizitën në Tiranë: Shqipëria, partner i vjeter i SHBA dhe NATO

Shkruar nga Newsbomb
Blinken zbardh vizitën në Tiranë: Shqipëria, partner i
Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken nëpërmjet një postime në rrjetet sociale ka ndarë disa foto si dhe ka zbardhur vizitën e tij më 15 shkurt. “Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s”, kështu e nis shkrimin sekretari amerikan i shtetit, duke theksuar dhe njëherë partneritetin e fortë mes dy vendeve Shqipëri- SHBA. “Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s, dhe më pas u bashkua Zëvendës Presidentja Kamala Harris në Konferencën e Sigurisë në Mynih.” Ai shprehet se gjatë vizitës së tij në Shqipëri, ai zhvilloi takim me Presidentin e Republikës, Bajram Begaj dhe me kryeministrin Edi Rama ku diskutuan mbështetjen e SHBA për Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE. Në takimet e zhvilluara, Blinken shkruan se bisedoi dhe për dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. "Në Shqipëri, me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutova mbështetjen tonë për rrugën e saj drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar." Gjithashtu sekretari i shtetit i SHBA tregon se zhvilloi takim me Ambsadën Amerikane në Tiranë që punon çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme. "Jam takuar edhe me usembassytirana ekipi që punon çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme, duke përfshirë rivendosjen e mijëra aleatëve afganë. Ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje mishëron humanizmin dhe traditën e saj të rrënjosur thellë për t'u kujdesur dhe për t'u strehuar atyre në nevojë." Blinken ka zbardhur edhe Konferencën e Sigurisë në Mynih ku shkruan se së bashku me liderë globalë u angazhua për të nënvizuar mbështetjen tonë për Ukrainën, për të diskutuar punën tonë për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Lindjen e Mesme dhe për të theksuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj sigurisë transatlantike. "Në Mynih, u angazhova me liderë globalë për të nënvizuar mbështetjen tonë për Ukrainën, për të diskutuar punën tonë për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Lindjen e Mesme dhe për të theksuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj sigurisë transatlantike. Unë iu bashkua ministrit të Jashtëm gjerman dhe ministri indian i Punëve të Jashtme për një forum publik ku trajtuam kërcënimet e vazhdueshme ndaj paqes dhe sigurisë globale. Dhe në një takim të ministrave të jashtëm në periferi të konferencës, homologët e mi të G7 dhe unë dënuam ashpër agresionin e Rusisë kundër Ukrainës. U larguam më të fortë dhe më të bashkuar për të përballuar sfidat e sotme."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese