Hapësire reklamuese

Bota

Blinken takon presidentin palestinez

Shkruar nga Newsbomb

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken është në mes të një shtytjeje diplomatike në rajon pasi ka vizituar Tel Avivin të premten dhe Amanin të shtunën.

Sot ai po shkon në qytetin e Ramallah në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, ku pritet të takohet me presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas.

Abbas i njohur gjithashtu si Abu Mazen  ka qenë udhëheqës i Autoritetit Palestinez (PA) që nga viti 2005 dhe përfaqëson partinë politike Fatah, një rival i ashpër i Hamasit, i cili drejton Gazën.

Tani mund t'ju sjellim disa foto të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken duke mbërritur në selinë e Autoritetit Palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe duke u takuar me Presidentin palestinez Mahmoud Abbas.

Ndalesa e Blinken në Ramallah nuk u njoftua në itinerarin fillestar të turneut të tij diplomatik. AP qeveris pjesët e Bregut Perëndimor që nuk janë nën kontrollin e plotë të Izraelit. Blinken do të shkojë në Turqi më vonë gjatë ditës.

[caption id="attachment_752174" align="alignnone" width="624"]Blinken në Palestinë Blinken në Palestinë[/caption]

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese