Hapësire reklamuese

Bota

Blinken takim me Zelenskyn në Zvicër: SHBA do të vazhdojë mbështetjen për Ukrainën

Shkruar nga Newsbomb
Blinken takim me Zelenskyn në Zvicër: SHBA do të vazhdojë

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka zhvilluar një takim me presidentin e ukrianës, Volodymyr Zelensky në Davos të Zvicrës, ku po mbahet forumi ekonomik.

Gjatë takimit Blinken u zotua sot se do të ruajë mbështetjen e SHBA për Ukrainën.

"Ne jemi të vendosur të ruajmë mbështetjen tonë për Ukrainën dhe po punojmë shumë ngushtë me Kongresin për këtë çështje," tha Blinken gjatë takimit me Zelenskyn në margjinat e sesionit të Forumit Ekonomik Botëror.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, i cili ishte gjithashtu i pranishëm, e siguroi presidentin ukrainas se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj janë të vendosur të "sigurojnë që Rusia të dështojë dhe Ukraina të fitojë".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese