Hapësire reklamuese

Bota

Blinken shkon në Izrael, SHBA miraton paketën e ndihmës/ Çfarë ka ndodhur në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Blinken shkon në Izrael, SHBA miraton paketën e ndihmës/

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka arritur në Izrael. Kjo është vizita e dytë e Blinken në Izrael që kur Hamasi nisi një sërë sulmesh në vend më 7 tetor. Sipas mediava të huaja mësohet se ky udhëtim i sekretarit të SHBA-së do të fokusohet në masat për të minimizuar dëmtimin e civilëve në Rripin e Gazës.

Më herët ai tha se do të kërkonte  "masa konkrete" nga Izraeli për të siguruar që dëmtimi i civilëve palestinezë të reduktohej, pasi presidenti i SHBA Joe Biden bëri thirrje gjithashtu për pauza humanitare në konflikt.

Ndërkohë, kujtojmë se Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miratoi një projekt-ligj ndihme prej 14.3 miliardë dollarësh (11.7 miliardë paund) për Izraelin, edhe pse demokratët ishin kundër. Një mbështetje kjo e fuqishme amerikane ndaj luftës me Hamasin, por edhe një qasje partiake nga kryetari i ri Mike Johnson, e cila përbën një sfidë të drejtpërdrejtë për demokratët dhe Presidentin Joe Biden.

Udhëheqësit demokratë donin një projekt-ligj që përfshinte financim për Ukrainën, por republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve kundërshtuan bashkimin e ndihmës së Ukrainës dhe Izraelit në një masë.

Presidenti Biden tha se do t’i vërë veton projektligjit, i cili u miratua me 226 vota pro dhe 196 kundër, me 12 demokratë që iu bashkuan shumicës republikane. Dy republikanë votuan kundër. Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, tha se paketa republikane do t’i sigurojë Izraelit ndihmën e nevojshme për t’u mbrojtur, liruar pengjet e marra nga Hamasi dhe për të çrrënjosur grupin militant palestinez.

Çfarë ka ndodhur gjatë orëve të fundit:

  • Ushtria izraelite tha se kishte "përfunduar rrethimin e qytetit të Gazës" dhe kishte sulmuar pozicionet e përdorura nga Hamasi.
  • OKB -ja tha se katër nga shkollat ​​e saj në Gaza që po përdoreshin si strehimore ishin dëmtuar në më pak se 24 orë.
  • Shkollat ​​në kampin e refugjatëve të Plazhit dhe kampin Al Bureij u dëmtuan gjithashtu, dhe si pasojë humbën jetën tre persona.
  • Një numër i kufizuar qytetarësh mundën të largoheshin nga Gaza përmes kalimit Rafah, pranë kufirit egjiptian , i cili u hap të mërkurën. Zyrtarët egjiptianë thanë se 21 palestinezë të plagosur ishin larguar të enjten, 344 të huaj, përfshirë 72 fëmijë
  • Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha se "më shumë shtetas britanikë" ishin në gjendje të kalonin në Egjipt nga Gaza, por nuk dhanë një numër, ndërsa SHBA tha se 74 shtetas amerikanë me shtetësi të dyfishtë ishin larguar përmes kalimit Rafah.
  • Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se më shumë se 9,000 njerëz ishin vrarë në Rripin e Gazës që nga 7 tetori.
  • Grupi libanez Hezbollah tha gjithashtu se përdori dy dronë të mbushur me eksplozivë për të sulmuar një pozicion të ushtrisë izraelite.

 

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese