Hapësire reklamuese

Bota

Blinken për herë të dytë në Izrael, kërkon armëpushim! Netanyahu e kundërshton

Shkruar nga Newsbomb
Blinken për herë të dytë në Izrael, kërkon

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka bërë thirrje për një pauzë humanitare në Gaza, ndërkohë në krahun tjetër Izraeli e ka kundërshtuar.

Blinken ndodhet në Izrael teksa ka zhvilluar një takim me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë në Tel Aviv. Diplomati amerikan tha se SHBA kërkon një pauzë humanitare në luftën mes Izraelit dhe Hamasit, pasi në këto kushte mund të mbrohen civilët dhe mund të rritet ndihma në Gaza.

Në krahun tjetër, menjëherë  pas takimit me Blinken, kreu i qeverisë izraelite Netanyahu deklaroi se Izraeli ka kundërshtuar propozimin e SHBA për një armëpushime të përkohshëm në të cilin nuk përfshihet lirimi i pengjeve të marrë nga terroristët e Hamasit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese