Hapësire reklamuese

Rajoni

Blinken mesazh Kosovës: Vazhdoni rrugën e mbetur drejt njohjes përmes dialogut!

Shkruar nga Newsbomb
Blinken mesazh Kosovës: Vazhdoni rrugën e mbetur drejt njohjes

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka uruar Republikën e Kosovës për 16 vjetorin e pavarësisë. Në mesazhin dërguar popullit dhe autoriteteve në Prishtinë, Blinken ndalet dhe te procesi i dialogut me Beogradin zyrtar.

“Në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përgëzoj popullin e Kosovës kur ju festoni përvjetorin e gjashtëmbëdhjetë si shtet sovran dhe i pavarur”, thuhet në urim. Në ditën e pavarësisë, Blinken inkuroajon që të vazhdohet rruga e dialogut për pjesën tjetër të rrugës, njohjen e ndërsjelltë me Serbinë.

“Shtetet e Bashkuara vlerësojnë partneritetin tonë të qëndrueshëm, të rrënjosur në mirëkuptimin reciprok, vlerat e përbashkëta dhe miqësinë mes njerëzve tanë. Ndërsa vazhdoni të bëni përparim në forcimin e institucioneve demokratike dhe promovimin e sundimit të ligjit, ne do të vazhdojmë të mbështesim një Kosovë multietnike që avancon një rajon më të sigurt, më të sigurt dhe më të begatë.

Shtetet e Bashkuara inkurajojnë Kosovën që të zbatojë zotimet e saj dhe të ecë përpara përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Serbinë, në rrugën drejt njohjes së ndërsjellë eventuale”, vijon mesazhi i Sekretarit Antony Blinken.

Zyrtari i lartë amerikan shprehet se e ardhmja e Kosovës është në Evropë dhe në institucionet euroatlantike, ndaj Amerikan mbështet aspiratat e deklaruara nga vetë Kosova në deklaratën e pavarësisë.

“Shtetet e Bashkuara besojnë se e ardhmja e Kosovës është në Evropë dhe në institucionet euroatlantike. Ne mbështesim aspiratat e përcaktuara në deklaratën tuaj të pavarësisë dhe kushtetutës për të “kontribuuar në stabilitetin e rajonit dhe të gjithë Evropës duke krijuar marrëdhënie të fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi”.

Ne mirëpresim mbështetjen e palëkundur të Kosovës për Ukrainën kundër luftës brutale dhe të padrejtë të Rusisë dhe jemi mirënjohës për ndihmën bujare të Kosovës për gazetarët dhe të tjerët që kërkuan strehim në vendin tuaj. Mezi pres të thellojmë partneritetin tonë në forcimin e demokracisë dhe krijimin e kushteve që Kosova dhe të gjithë qytetarët e saj të lulëzojnë në një botë më të sigurt, më stabile dhe më të begatë”, thuhet në mesazhin e Antony Blinken.

“Urime sërish mikut, partnerit dhe aleatit tonë përvjetorin e Ditës së Pavarësisë së Kosovës. Paçi një vit të qetë dhe të begatë”, përmbyllet ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese