Tirana
scattered clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
40 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Blinken bën deklaratë URGJENTE pas URDHRIT të Joe Biden: Të vendosur të luftojmë pandëshkueshmërinë ndaj të përfshirëve në korrupsion madhor! Është shtuar dhe Shqipëria

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka shpërndarë deklaratën urgjente të Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken. Kjo deklaratë e Departamentit Amerikan të Shtetit vjen pas urdhrit që firmosi dje presidenti i SHBA, Joe Biden.

U njoftua se do t’i bllokohej pasuria të gjithë personave që janë të përfshirë në korrupsion domethënës dhe që luajnë rol negativ në mbarëvajtjen e interesave të shteteve në Ballkanin Perëndimor, duke cënuar sigurinë në këtë rajon të nxehtë, raporton Newsbomb.

“Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të SH.B.A.-së dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar të promovojmë llogaridhënie dhe të luftojmë pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm”, shkruan Kim krahas deklaratës së DASH.

Në deklaratën e DASH thuhet qartë se SHBA është e vendosur që të luftojë korrupsionin në nivel madhor dhe që prek si shtetet e rajonit ashtu dhe vetë SHBA-në. Urdhrit të firmosur dje nga Joe Biden i është shtuar dhe Shqipëria.

Kujtojmë se Blinken njoftoi shpalljen “non-grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha, ku një nder arsyet thuhej se ishte perfshirja ne korrupsion madhor dhe pengimi i drejtësisë, shkruan Newsbomb.

Deklarata e plotë e DASH

Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit Perëndimor, duke lejuar vendet në rajon të përmbushin potencialin e tyre si demokraci të lira dhe të prosperuara. Ne jemi të përkushtuar gjithashtu në luftimin e korrupsionit dhe demonstrimin e përparësive të qeverisjes transparente dhe të përgjegjshme. Shtetet e Bashkuara e dinë se korrupsioni kërcënon barazinë ekonomike, përpjekjet globale kundër varfërisë dhe zhvillimin dhe vetë demokracinë. Korrupsioni kudo dëmton drejtpërdrejt politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe shëndetin ekonomik të Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve dhe aleatëve tanë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të përkushtuar për të promovuar llogaridhënien dhe për të luftuar pandëshkueshmërinë për ata që janë përfshirë në korrupsion të rëndësishëm në Ballkanin Perëndimor dhe në të gjithë botën.

Në vazhdim të këtij angazhimi, Presidenti Biden lëshoi ​​sot një Urdhër Ekzekutiv (ZA) që ndërton dhe zgjeron OE të mëparshëm, duke modernizuar regjimin e sanksioneve të Ballkanit Perëndimor duke përfshirë referenca në Marrëveshjen e Prespës 2018 dhe Mekanizmin Ndërkombëtar të Mbetjeve për Tribunalet Penale. Për më tepër, OE i ri parashikon sanksione kundër personave veprimet e të cilëve destabilizojnë rajonin duke minuar institucionet demokratike dhe shtetin e së drejtës ose duke shkelur të drejtat e njeriut. Për të adresuar më mirë rrjetet e korrupsionit në të gjithë rajonin, Shqipëria është shtuar në fushën e OE.

E.O. gjithashtu autorizon vendosjen e sanksioneve ndaj individëve dhe subjekteve përgjegjëse për korrupsionin në rajon, duke përfshirë keqpërdorimin e pasurive publike, shpronësimin e pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet. E gjithë pasuria dhe interesat në pronën e personave të caktuar në përputhje me këtë E.O. që janë ose vijnë brenda Shteteve të Bashkuara ose zotërimi ose kontrolli i personave të SH.B.A.-së janë bllokuar dhe personave të Sh.B.A-së zakonisht u ndalohet të përfshihen në transaksione me ta. Përveç kësaj, individët e sanksionuar nën këtë E.O. nuk janë të ligjshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara dhe nuk janë të ligjshëm për një vizë amerikane.

Angazhimi ynë për të promovuar demokracinë, transparencën dhe llogaridhënien, në të gjithë Ballkanin Perëndimor është i palëkundur dhe në përputhje me standardet që vendet e rajonit duhet të plotësojnë për të siguruar qëllimet e tyre për të përparuar në rrugën Evropiane.

Përktheu dhe përshtati: Newsbomb.al

Më shumë
spot_img
spot_img