Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
0.5kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
20 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Bletët vrasin 63 pinguinë në rrezik zhdukjeje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tufë bletësh ka vrarë 63 pinguinë afrikanë, bëri të ditur Fondacioni i Afrikës Jugore për Ruajtjen e Zogjve Bregdetare.

Pinguinët e mbrojtur u gjetën të ngordhur në Simon’s Town, një qytet i vogël pranë Cape Town.

Te asnjë prej pinguinëve nuk u gjetën shenja të lëndimeve të jashtme. “Pas testeve, ne gjetëm pickime bletësh rreth syve të pinguinëve,” tha David Roberts veteriner klinik i fondacionit.

Zona është një park kombëtar dhe bletët e Kepit janë pjesë e ekosistemit.

Pinguinët afrikanë, të cilët banojnë në bregdetin dhe ishujt e Afrikës jugore, janë në listën e kuqe të Unionit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës, që do të thotë se ata përballen me një rrezik të lartë zhdukjeje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img