Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
45 %
2.6kmh
0 %
Mar
30 °
Mër
40 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Bjellorusia merr peng aeroplanin civil, e detyron të ulet në Minsk dhe arreston gazetarin kritik

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një gazetar bjellorus është arrestuar ditën e sotme në Minsk, pasi avioni me të cilin po fluturonte është detyruar të ulet në aeroportin e kryeqytetit bjellorus.

Gazetari Roman Protasevich, kritik i regjimit të presidentit Alexander Lukashenko, jetonte prej vitesh në ekzil.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se qeveria bjelloruse ka sajuar një incident ajror për të kryer arrestimin e gazetarit.

Teksa avioni i kompanisë “Ryanair” po udhëtonte nga Athina drejt Vilnius-it në Lituani, pilotëve u është dhënë alarmi për një bombë në bordin e aeroplanit. Më pas, një avion luftarak bjellorus i është afruar aeroplanit dhe e ka detyruar të ulet në Minsk.

Me t’u ulur në pistë, pranë aeroplanit kanë shkuar autoritetet bjelloruse të cilët kanë arrestuar gazetarin.

fgftrhdetrjderjj 1

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img