Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Biznesmeni vë alarmin: Cilësia e BETONIT, dhe jo tërmeti, shkaktuan viktimat e 26 nëntorit, MOSTRAT të çohen në ekspertizë (DEKLARATA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Biznesmeni Hetem Ramadani, bashkëshorti i sopranes së njohur Inva Mula thotë se është në detyrë si ekspert i materialeve ndërtimore ndësa ka qenë udhëheqës i Institutit për shqyrtime dhe analiza të shumë projekteve ndërtimore: termoelektrona B, rezervat ujore, fero nikel, qindra objekte banimi ura etj.

Dhe në cilësinë e ekspertit ai thotë se nga gjithë godinat e shembura, duhet të merren mostra dhe të dorëzohen për ekspertizë në laboratore të ndryshme.

‘Shembja e objekteve është e lidhur kryekëput me market e dobëta të betonit dhe jo nga niveli I intesitetit (pra tërmeti nuk ishte factor I rrëzimit, por shoqërim i shkakut;

2-propozoj të merren të gjitha mostrat e betonit në objektet e rrënuarate demtuara dhe dyshuara per analiza nga institutet perkatese dhe bere nje raport i hollesishem dhe profesional lidhur me kete.

3- kjo duhet bërë për të parashikuar dhe parandaluar pasojat në të ardhmen dhe jo t’i gjunjëzohemi faktit dhe gabimit njerëzor’ shkruan Hetem Ramadani në rrjetet sociale.

Më shumë


spot_img

spot_img