Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Biznesmeni Faruk Ozer në kërkim ndërkombëtar, ministri turk telefonon Bledi Çuçin; kërkon arrestimin dhe ekstradimin e tij

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Drejtësisë në Turqi ka nisur procedurat ligjore për të kërkuar nga Tirana arrestimin dhe ekstradimin e Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim me miliona dollarë.

Mediat turke madje kanë zbuluar se në lidhje me rastin ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi. Biseda ka pasur në thelb arrestimin dhe më pas ekstradimin e Ozer.

Mësohet se kjo bisedë është zhvilluar disa ditë më parë.

Deri më tani policia turke ka ndaluar 62 persona si pjesë e një hetimi në një shkëmbim kripto-valutash, dhe akuzohen për mashtrim investitorësh.

Arrestimet u bënë në kompaninë Thodex, të udhëhequr nga biznesmeni i arratisur Faruk Fatih Ozer, kundër të cilit autoritetet turke kanë lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar.

Faruk Fatih Ozer është shpallur në kërkim me akuzat e mashtrimit duke përdorur sisteme informacioni, banka ose institucione kredie dhe krijimin e një organizate kriminale.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img