Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Bitcoin është bixhoz financiar”, Malaj thirrje qytetarëve: Mos bini viktimë e kriptomonedhave…(E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj në një intervistë ka folur në lidhje me kriptomonedhat, Bitcoint.

Ai u shpreh se Bitcoin janë një “bixhoz financiar”. Malaj tha se ministria e Financave dhe Banka e Shqipërisë duhet të bashkëpunojë me mediat që të bëjë edukim tek qytetarët.

Ish-ministri tha se ka biznesmenët që futen në këtë “lojë” humbin para, por edhe qytetarët, dhe kjo sipas tij ndikon drejtëpërdrejt në ekonomin dhe vendi mbetet i varfër. Profesori iu bëri thirrje biznesmenëve që të mos bien pre e mashtrimit dhe të mos investojnë në monedha elektronike.

“Biznesi i kriptomonedhave nuk ka për të ardhura. Bitcoin është bixhoz financiar, mos bini pre e mashtrimit. Një vend zhvillohet kur individët nuk dështojnë në projektet e tyre. Është në brendësi të qenies njerëzore që të pasurohet sa më shpejt, por ndonjëherë kthehet në babëzi. Skemat piramidale në Shqipëri ishte një tmerr e kolaps ekonomik. Kriptomonedhat shkuan nga pak dollarë në shumë dollarë, tregon se ka dyshime.

Bitcoin është bixhoz. Do i lutesha çdo investitori shqiptar, nuk është e lehtë të pasurohesh shpejt. Mos bini viktimë e kriptomonedhave. Banka e Shqipërisë, institucionet financiare duhet të bashkëpunojnë me median, të edukojnë që nga fëmija tek investitori i madh, që mos bien pre e dështimit. Në Amerikë krijohen shumë skema piramidale dhe ndaj autoritetet duhet të edukojnë individët”, u shpreh Malaj për “news 24”

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img