Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Bisedë telefonike me Puti, Vuçiç tregon për çfarë ranë dakord: Do të nënshkruajmë kontratën e re 3-vjeçare për furnizimin e Serbisë me gazin rus

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç  pas bisedës telefonike me Vladimir Putin tha se kishte rënë dakord për një kontratë të re trevjeçare për furnizimin me gaz.

Ai tha se veç kontratës gjithashtu është rënë dakord që çmimi i gazit të llogaritet sipas formulës së naftës, që do të thotë se Serbia gazin nga Rusia do ta paguajë me një çmim prej 310 deri në 408 dollarë për mijë metra kub.

albsig

spring

Ai tha se i ka përcjellë presidentit Putin mesazhin se Serbia dëshiron që paqja në Ukrainë të vendoset sa më shpejt të jetë e mundur.

Në të njëjtën kohë, Kremlini tha se Putin dhe Vuçiç ranë dakord që Rusia të vazhdojë të furnizojë Serbinë me gaz natyror dhe se sa shkëmbyen mendime për një sërë temash ndërkombëtare – situatën në Ukrainë dhe zhvillimet rreth Kosovës”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img