Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

BioNTech/Pfizer kundër shtyrjes së dozës së dytë: Për mbrojtje të plotë, nevojitet patjetër edhe vaksina e dytë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4eae398e7d9f824ec0789f673598bfe2

Kompania farmaceotike, BionTech që ka prodhur vaksinën Pfizer është shprehur se nuk ka të dhëna që mbështesin sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës kundër koronavirusit, nëse doza e dytë shtyhet më shumë se tre javë.

Kompania është shprehur se të dhënat klinike tregojnë se efikasiteti i vaksinës 95%, bazohen në dhënien e dy dozave me një diferencë kohore prej tri javësh.

Ky reagim nga kompani ka ardhur pasi, Danimarka ditën e djeshme ka thënë se doza e dytë pë ata që janë vaksinuar do ta marrin deri në gjashtë javë.

Mbretëria e Bashkuar ka thënë se do të presë deri në 12 javë deri sa të japë dozën e dytë.

“Vendimet për regjimet alternative të dozimit u përkasin autoriteteve shëndetësore, por ne besojmë se doza e dytë nevojitet për të siguruar mbrojtje maksimale kundër sëmundjes”, tha kompania BioNTech.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img