Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Biologu Et’hem Ruka: Ekzistojnë shumë vatra infeksioni që pa kujdes, mund të shpërthejnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

b259296bfb7cb452744db51665162a57

Biologu dhe akademiku Et’hem Ruka, ka publikuar grafiqet e situatës së covid 19, përditësuar sot më 2 maj.

 

Sipas tij, nëse vazhdohet kështu edhe në ditët në vijim, situata do të përmirësohet por siç shkruan biologu, ekzistojnë shumë vatra infeksioni që pa kujdes mund të shpërthejnë.

“Sot për herë të parë është arritur te kemi 30% të infektuar (aktive) dhe 66% të shëruar, duke ju referuar numrit total të infektimeve: 789, të shëruarve: 519 dhe të të sëmurëve aktive:239. Shkurt sot kemi më shume se dy herë të sheruar se të infektuar.

Nëse do të vazhdohet kështu edhe në ditet në vijim situata do të vije duke u përmiresuar. Kjo nuk do të thotë aspak se rreziku i pandemisë po zhduket. Ende ekzistojnë shumë vatra infeksioni që pa kujdes mund të shpërthejnë”, shkruan Ruka.

95558127_1374719809378591_8825047368140324864_n.jpg

95136611_1374719982711907_427518055346601984_n.jpg

95644717_1374731752710730_2582507364854792192_n.jpg

Më shumë

spot_img