Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
36 %
2.6kmh
0 %
Hën
34 °
Mar
39 °
Mër
42 °
Enj
41 °
Pre
41 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Bino: Rikthehen masat, nëse shfaqet varianti Delta dhe rriten shifrat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria është në alert sa i përket variantit indian, Delta të Covid-19.

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, është shprehur se nëse në vend do të konfirmohen raste të variantit Delta atëherë do të ketë rishikim të masave anti-Covid.

“Nëse do të kemi raste me Delta natyrisht që do të ketë rishikim të masave. Nëse do të vërejmë bile edhe rritje të numrave të rasteve apo grumbullimeve natyrisht masat do të rishikohen. Imuniteti natyror nuk është i mjaftueshëm duhet vaksinimi i plotë me të dyja dozat është ai që të mbron nga të gjitha variantet,” tha Bino për TCH.

Kujtojmë që pak ditë më parë ministrja e Shëndetësië, Ogerta Manastirliu tha se ka sinjale se varianti Delta ka mbërritur në Shqipëri.

Ajo tha se disa mostra janë dërguar drejt laboratorit në Gjermani për të bërë vlerësimin e mëtejshëm nëse kemi të bëjmë me variantin “Delta” në vendin tonë apo jo.

Më shumë

spot_img
spot_img