Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Bino publikon studimin: Ja faktet e reja për efikasitetin e vaksinës kineze

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefja e Epidemioligjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, prof.Silva Bino bën me dije faktet më të reja për efikasitetin e vaksinës kineze.

Ajo shkruan se nga një studim i fundit, i datës 17 Maj të zhvilluar në Kili për vaksinën Coronavac, ka dalë se ajo është:

–  65,3% efektive ne parandalimin e COVID -19 simptomatik;

– 87% efektive ne parandalimin  e shtrimeve ne spital;

– 90,3% efektive ne parandalimin e shtrimeve ne kujdesin intensiv;

– 86% efektive ne parandalimin e vdekjeve.

Screenshot 8 18
Postimi i Silva Binos, ISHP
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img