Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
66 %
3.1kmh
90 %
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
Hën
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Bill Gates: Vendet e pasura duhet të hanë mish viçi 100% sintetik, kështu mund të shmangim katastrofën klimatike

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

556efb961d67405d8a5710cc5929dc0d

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates Bill Gates ka publikuar një libër të ri, ku tregon si të zgjidhet kriza e klimës në botë. 

Në një intervistë, Gates propozoi një ndryshim dramatik të sjelljes së popullsisë në vendet më të pasura, të cilët duhet të kalojnë te alternativat e mishit me bazë bimore, pra në mish të rritur në laborator ose në mish sintetik.

Sipas tij, kjo praktikë është një hap për të trajtuar ndryshimin e klimës dhe për të shmangnur një katastrofë klimatike. Kjo bëhet duke zvogëluar emetimet e metanit që bakteret në traktet tretëse të bagëtive lëshojnë ndërsa përpunojnë ushqimet. Zvogëlimi i këtyre baktereve mund të arrihet nga përdorimi i proteinave bimore ose sintetike gjatë rritjes së bagëtive.

“Unë mendoj se të gjitha vendet e pasura duhet të kalojnë në mish viçi sintetike 100%. Ju mund të mësoheni me ndryshimin e shijes dhe pretendimi është që ata do ta bëjnë atë të shijojë edhe më mirë me kalimin e kohës.”

Sidoqoftë, idetë e tij, që do të detyrojë banorët e vendeve të fuqishme të kalojnë tek mish me bazë bimore, do të kërkojnë shumë kohë në mënyrë që njerëzit të mësohen me ndryshimin e sjelljes së të ushqyerit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img