Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
3.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Bill Gates paralajmëron për pandemi shumë më të këqija se COVID-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bill Gates ka lëshuar një paralajmërim për pandemi shumë më të këqija se Covid-19, pasi ai u bëri thirrje qeverive të kontribuojnë me miliarda dollarë për t’u përgatitur për shpërthimin e ardhshëm global.

Filantropisti tha se ndërsa variantet Omicron dhe Delta të koronavirusit ishin disa nga viruset më transmetues të parë ndonjëherë, botës mund t’i duhej të përballej me një patogjen që shkakton një shkallë shumë më të lartë të vdekjeve ose sëmundjeve të rënda.

Gates tha se prioritetet e botës ishin “të çuditshme” dhe se u kishte rënë në dorë filantropëve dhe qeverive të pasura për të trajtuar pabarazinë e vaksinave.

“Kur flasim për shpenzimin e miliardave për të kursyer. . . triliona dëme ekonomike dhe dhjetëra miliarda jetë, është një politikë sigurimi mjaft e mirë”, tha Gates.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img