Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
45 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Bilanci i COVID-19 në gjithë botën, mbi 90 milion të infektuar dhe rreth 2 milion viktima, ja cilat janë shtetet më të prekura

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7abe9e073e716a003ab5e69e65afe10a

Pandemia e Covid-19 për më shumë se një vit ka ‘poshtuar’ botën.

Ndërsa muajt kalojnë bilanci vijon të thellohet, teksa tashmë zytarisht 90 milionë qytetarë janë prekur nga Covid-19.

Kjo është shifra e fundit zyrtare e nxjerrë nga uebi worldmeters që merret me përditësimin e të dhënave të koronavirusit në të gjithë botën.

Në rang global 90,163,487, janë prekur nga koronavirusim, prej të cilëve 1,936,403 kanë humbur jetën, ndërsa 64,560,808 e kanë fituar betejën me virusin vdekjeprurës.

Numri më i madh i viktimave regjistrohet në SHBA, ku 381,480 persona kanë humbur jetën, nga më shumë se 22,699,938 milionë qytetarë të infektuar me COVID-19.

India mban vendin e dytë për numrin e viktimave, pasi 151,048 qytetarë kanë vdekur nga më shumë se 10,451,346 të infektuar, ndërsa ndjek në vendin e tretë Brazili me 202,657 nga më shumë se 8 milionë të infektuar.

Më shumë

spot_img
spot_img