Tirana
overcast clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
23 %
3.6kmh
90 %
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Bilanci i COVID-19 në gjithë botën, mbi 100 milion të infektuar dhe më shumë se 2 milion viktima, ja cilat janë shtetet më të prekura

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a00c9d542b435872a748e1c2b067521d

Pandemia e Covid-19 për më shumë se një vit ka ‘poshtuar’ botën.

Ndërsa muajt kalojnë bilanci vijon të thellohet, teksa tashmë zytarisht 100 milionë qytetarë janë prekur nga Covid-19.

Kjo është shifra e fundit zyrtare e nxjerrë nga uebi ëorldmeters që merret me përditësimin e të dhënave të koronavirusit në të gjithë botën.

Në rang global 100,318,660, janë prekur nga koronavirusim, prej të cilëve 2,150,615 kanë humbur jetën, ndërsa 72,368,409 e kanë fituar betejën me virusin vdekjeprurës.

Numri më i madh i viktimave regjistrohet në SHBA, ku 431,392 persona kanë humbur jetën, nga më shumë se 25,861,597 milionë qytetarë të infektuar me COVID-19.

India mban vendin e dytë për numrin e viktimave, pasi 153,624 qytetarë kanë vdekur nga më shumë se 10,677,710 të infektuar, ndërsa ndjek në vendin e tretë Brazili me 217,712 nga më shumë se 8 milionë të infektuar.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img