Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Bilanc tragjik nga përmbytjet në Gjermani e Belgjikë, raportohet për më shumë se 60 të vdekur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 60 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë rezultojnë të zhdukur në Gjermani e Belgjikë, dy vende që janë përfshirë nga përmbytje të mëdha, të cilat i kanë shndërruar rrugët në përrenj të furishëm e të mbushur me mbeturina që merrnin përpara makina e shkatërronin shtëpi.

Sipas autoriteteve, në shtetin e Nordrhein-Westfalen-it, kanë humbur jetën të paktën 30 vetë, ndërsa 28 viktima janë njoftuar në shtetin Rhineland-Palatinate në jug të Gjermanisë.

Autoritetet kanë evakuuar me qindra banorë të tjerë, ndërsa nuk kanë munguar dhe ndërhyrjet nga ajri me helikopter. Media belge njoftoi tetë vdekje në këtë vend.

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu tronditjen e saj rreth përmasës së përmbytjeve dhe numrit të viktimave. Ajo tha se do të bëhej gjithçka që ishte e mundur për të gjetur personat e zhdukur.

Për shkak të përmbytjeve autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e banorëve edhe në qytetin holandez të Mastritit.

Më shumë

spot_img
spot_img