Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Bilanc TRAGJIK, 227 viktima nga tërmeti i fuqishëm në Haiti

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tërmet i fuqishëm goditi Haitin, duke vrarë deri tani të paktën 227 njerëz.

Tërmeti me magnitudë 7.2 ballë goditi perëndimin e vendit sot në mëngjes, duke rrëzuar dhe dëmtuar ndërtesat, përfshirë kishat dhe hotelet.

Kryeministri tha se kishte “dëme të mëdha” në pjesë të vendit dhe ai po shpallte një gjendje të jashtëzakonshme një mujore.

Epiqendra e tërmetit të së shtunës ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

Lëkundja u ndje në kryeqytetin e dendur të populluar të Port-au-Prince, rreth 125 km larg, dhe në vendet fqinje.

harta 2
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img