Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Bilanc apokaliptik në Haiti, 724 të vdekur dhe mijëra të plagosur

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deri tani janë zyrtarisht 724 viktima nga tërmeti shkatërrimtar 7.2 ballë që preku dje Haitin.

Po ashtu janë raportuar mbi 2800 të plagosur, teksa vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit.

Vendi ka shkuar në një emergjencë kombëtare të shpallur për 1 muaj, ndërsa rreziku nuk ka kaluar ende pasi shumë shtëpi e ndërtesa janë shembur.

Shtëpitë, kishat dhe shkollat ​​ishin midis ndërtesave të rrafshuara nga tërmeti. Spitalet u mbingarkuan dhe kishin nevojë për furnizime urgjente.

Haiti Jugperëndimor pësoi barrën më të madhe të goditjes, veçanërisht në rajonin brenda dhe rreth qytetit të Les Cayes. Epiqendra e tërmetit të së shtunës ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img