Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
2.6kmh
75 %
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
E hënë, 29 Nëntor, 2021
spot_img

Bie qeveria e Guineas në mandatin e tretë të saj, ushtria merr me armë institucionet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ushtria ka rrëzuar qeverinë në Guinea, duke marrë nën kontroll institucionet shtetërore.

Një kolonel i ushtrisë është shfaqur ditën e sotme në televizionin kombëtar duke deklaruar se qeveria është shpërbërë, vetëm pak orë pas të shtënave me armë në afërsi të pallatit presidencial.

Fati i presidentit Alpha Conde nuk dihet, ndërsa popullariteti i qeverisë së tij kishte rënë ndjeshëm teksa hyri në mandatin e tretë qeverisës. Edhe koloneli Mamadi Doumbouya nuk e përmendi presidentin 82-vjeçar teksa iu drejtua popullit.

“Personalizimi i jetës politike ka përfunduar. Ne nuk do t’ia besojmë politikën një njeriu, por të gjithë njerëzve”, tha Doumbouya duke shtuar se Kushtetuta ishte shpërbërë dhe kufijtë e shtetit u mbyllën.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img