Hapësire reklamuese

Bota

Bie popullsia në Francë, Macron: 6 muaj leje lindjeje për të dy prindërit

Shkruar nga Newsbomb
Bie popullsia në Francë, Macron: 6 muaj leje lindjeje për të

Presidenti francez Emmanuel Macron premtoi të martën se do të rregullojë lejen prindërore në mënyrë që të paguhet më mirë.

Kjo deklaratë vjen në një kohë kur Franca pa numrin më të ulët të lindjeve që nga Lufta e Dytë Botërore vitin e kaluar. Franca regjistroi 678,000 lindje vitin e kaluar, që përfaqëson një rënie prej 7% nga viti 2022 dhe 20% më pak që nga kulmi në 2020, tha INSEE në raportin e saj vjetor të regjistrimit.

“Franca do të jetë më e fortë vetëm nëse ringjall nivelin e lindjeve”, tha Macron gjatë një konference shtypi.

“Një leje e re prindërore me pagesë më të mirë do t'u lejojë të dy prindërve të jenë me fëmijët e tyre për gjashtë muaj nëse dëshirojnë,” shtoi ai.

Përveç pushimit bazë të lehonisë, prindërit francezë aktualisht mund të marrin pushim prindëror shtesë për një vit me mundësi rinovimi dy herë.

Megjithatë, ajo paguan vetëm pak më shumë se 400 euro (435 dollarë) në muaj, për të cilën Macron tha se ishte një burim ankthi për disa prindër.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese