Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.5kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
22 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Bie orteku masiv në Himalaje, vdesin 8 persona, 6 të tjerë ndodhen në gjendje kritike

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën dhe 384 të tjerë u shpëtuan të premten, pasi një ortek masiv u lëshua nga maja e Himalajeve, pranë kufirit me Kinën.

Bilanci i tragjedisë u bë me dije nga një zyrtar i ministrisë së Mbrojtjes, ku shtoi se gjashtë persona të shpëtuar ndodhen në gjendje kritike.

Sipas medieve të huaja, rrugët kryesore të zonës u bllokuan dhe në zona të caktuara raportohet se akset ishin të rrëshqitshme.

Autoritetet vendase janë duke punuar për të kthyer në gjendje normale rrjetin e transportit, pasi rrugët janë bllokuar nga rrëshqitjet e shumta të dëborës.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img