Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Bie niveli i prurjeve në lumin Vjosa, tokat bujqësore në Fier mbeten nën ujë

Lajme të ngjashëm

Fieri ishte nga qytetet më të prekura nga përmbytjet, por duket se situata sot është përmirësuar.

Në Vjosë nga ana e Ferrasit dhe Levanit te Fierit ka rënie të nivelit të prurjeve. Situate është normalizuar, por përsa i përket sipërfaqeve tëë tokave bujqëësore janë nën uje por edhe këto janë në rënie , gjithashtu banesat deri në mbrëmje kanë qenë të bllokuara.  Sot ujrat janë larguar por kanë lënë pas baltë e llumrat.

Informacioni i Plotë nga prefektura e Fierit:

Në Vjosë nga ana e Ferrasit dhe Levanit te Fierit ka renie te nivelit te prurjeve .

Situate eshte normalizuar ,por persa i perket siperfaqeve te tokave bujqesore jane nen uje por edhe keto jane ne renie , gjithashtu banesat deri ne mbremje kane qene te bllokuara sot ujrat jane larguar por kane lene pas balte e llumrat, familjaret kane fjetur te te afermit e tyre mbremjen e djeshme.

Po ashtu edhe rruga nacionale Levan Mifol , cila dje ishte pakalushme nga ujrat sot eshte ne qarkullim.


Më shumë