Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Bie ndjeshëm papunësia në Greqi

Lajme të ngjashëm

Papunësia në Greqi është në rënie, ku në muajin shtator u regjistrua një rënie me 2,2% në raport me një vit më parë, njoftoi zyra greke e statistikave ‘Elstat’.

Papunësia në shtator ishte 18,6%, krahasuar me 20,8% për të njëjtën periudhë të një viti më par.

Niveli i papunësisë ra nën 20% për herë të parë në shtatë vite në maj 2018.

Ndërsa një dekadë më parë, niveli i papunësisë ishte vetëm 7,3%.

Në gusht, pas më shumë se tetë vitesh, Greqia nuk është më nën sistemin ndërkombëtar të mbikëqyrjes dhe shpreson të ngrihet sërish financiarisht.


Më shumë