Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Bie dhe “kështjella e fundit”, Talibanët marrin kontrollin e Afganistanit, hyjnë në Kabul

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Talibanët kanë arritur të hyjnë në periferi të Kabulit ditën e sotme, i vetmi qytet që ishte akoma në duart e qeverisë afgane.

Mediat e huaja shkruajnë se militantët po hyjnë në Kabul nga të gjitha anët. BBC raporton se Talibanët po marrin edhe Kabulin, pasi kanë arritur të futen nga të gjitha anët në kryeqytet.

Talibanët kanë urdhëruar që të mos përdoret shumë dhunë dhe të lejohet të largohet kushdo që ka dëshirë, teksa ka kërkuar që të gjitha gratë të dërgohen në zona e mbrojtura.

Më herët SHBA filloi evakuimin e anëtarëve të saj që ndodheshin në ambasadën e SHBA në Kabul.

Sjellim në vëmendje që Kabuli ishte qyteti i fundit në duart e qeverisë, pasi kryengritësit talebanë pushtuan dje Jalalabad-in, qytetin kyç në Lindje të vendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img