Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
53 %
0.5kmh
0 %
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
32 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Biden vendos firmën, përshpejton procedurat për dërgesën e armëve amerikane në Ukrainë, Shtëpia e Bardhë: Ky ligj është përdorur edhe ndaj Hitlerit…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA Joe Biden përshpejtoi të hënën dërgesat e armëve në Ukrainë bazuar në një ligj të Luftës së Dytë Botërore për të ndihmuar aleatët e Amerikës.

Biden nënshkroi urdhrin në Shtëpinë e Bardhë dhe tregoi se vendi i tij mbështet ukrainasit “në mbrojtjen e territorit dhe demokracisë së tyre përballë luftës brutale të Putinit”.

Duke pranuar miliarda dollarët e shpenzuara nga Shtetet e Bashkuara, Biden tha se “dorëzimi ndaj agresionit është edhe më i kushtueshëm”.

Rregulli i nënshkruar nga Biden, i cili lehtëson dërgimin e pajisjeve ushtarake, “bazohet në një program të Luftës së Dytë Botërore për të ndihmuar Evropën t’i rezistojë Hitlerit”, tha Shtëpia e Bardhë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img