Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Biden telefonon kryeministrin e Izraelit: Jam i shqetësuar për viktimat civile në Gaza

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden telefonoi sot kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe ngriti shqetësime në lidhje me viktimat civile në gaza dhe bombardimet e ndërtesës që strehonte staf të Associated Press dhe zyra të tjera të medias.

Zyra e kryeministrit izraelit deklaroi se Netanyahu i tha Biden se Izraeli po bën më të mirën për të shmangur shënjestrimin e civilëve dhe pretendoi se ndërtesa me zyra mediatike gjithashtu strehonte objektet ushtarake të Hamasit. 

Netanyahu gjithashtu vuri në dukje se ata në ndërtesë ishin paralajmëruar para sulmit. Biden gjithashtu foli me Presidentin Palestinez Mahmoud Abbas. Ishte thirrja e parë telefonike midis dy udhëheqësve që kur Biden mori detyrën.

Presidenti Biden azhurnoi Presidentin Abbas mbi angazhimin diplomatik të SH.B.A.-së mbi konfliktin në vazhdim dhe theksoi nevojën që Hamas të ndalojë sulmet e raketave në Izrael.

Të paktën 140 palestinezë, përfshirë dhjetëra fëmijë, janë vrarë në Gaza që kur filluan luftimet midis Izraelit dhe Hamasit të hënën, sipas zyrtarëve shëndetësorë palestinezë. Nëntë njerëz, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë nga raketa Hamas në Izrael.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img