Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Biden pritet të emërojë Antony Blinken si sekretar të shtetit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

36c07f5efdcd4ea4c37d9b6924e1d72a

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së Joe Biden pritet t’i besojë një nga postet më të rëndësishme të shtëpisë së bardhë, atë të sekretarit të shtetit, diplomatit amerikan Antoni Blinken.

Ky i fundit ka shërbyer si zëvendës sekretar dhe si zëvendës këshilltar i sigurisë kombëtare në administratën Obama.

Në atë kohë, ai luajti një rol qendror në pjesën më të madhe të politikës së jashtme të administratës Obama, duke përfshirë mënyrën e përgjigjes ndaj inkursionit të Rusisë në Krime në 2014.

Sipas mediave amerikane Biden gjithashtu pritet të emërojë një ndihmës tjetër të ngushtë, Jake Sullivan, si këshilltar të sigurisë kombëtare, i cili po ashtu ka qene ne administratën e Obamës si Zëvendës Asistent i Presidentit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img