Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
5.1kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Biden me tone të ashpra në OKB: Putin po shkakton një luftë brutale! Ukraina ka të drejtë të ekzistojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA, Joe Biden e ka nisur fjalimin e tij në Kombet e Bashkuara me retorikë të fortë drejtuar Vladimir Putin dhe luftës në Ukrainë.

Biden tha se ishte Putin ai që nisi këtë luftë të panevojshme, ndonëse askush nuk e kërcënoi Rusinë.

Presidenti amerikan tha se asnjë shtet s’ka të drejtë të rrëmbejë me forcë territoret e një shteti tjetër, duke theksuar se mbi 40 shtete janë bërë bashkë për të mbështetur Ukrainën në luftën e drejtë për të ekzistuar.

“Putin pretendon se duhet të vepronte pasi Rusia ishte e kërcënuar. Por askush nuk e kërcënoi Rusinë. Ashkush nuk kërkoi konflikt përveflikt përveç Rusisë. 141 shtete në Asamblenë Gjenerale u bënë bashkë pët të dënuar veprimin e Rusisë. Më shumë se 40 shtete kanë kontribuar miliarda për Ukrainën, që të mbrojë veten e saj. Bota u testua, dhe ne nuk hezituam, zgjodhëm liri, sovranitet.

Ne qëndruam me Ukrainën, si ju, SHBA do që kjo luftë të mbarojë në kushte të drejta. Nuk mund t’i marrësh territorin një vendi me forcë. Ne, u zotuam të mbrojmë, duhet të jemi të qartë, të vedosur, Ukraina ka të drejtat e njëjta si çdo shtet tjetër. Do të qëndrojmë në solidaritet kundër agresionit rus. SHBA mbështet në rritjen e numrit të Këshillit të Sigurisë, për vende të përhershme dhe të përkohëshme”, deklaroi Biden.

Më shumë
spot_img
spot_img