Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Biden firmos urdhrin: Të dërgohen 5000 trupa shtesë në Afganistan! Nëse rrezikohet personeli amerikan, do të përballen me ushtrinë tonë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA, Joe Biden njoftoi sot në një deklaratë, dërgimin e 5,000 trupave shtesë në Afganistan, për të siguruar një tërheqje të rregullt dhe të sigurt të personelit amerikan dhe personelit tjetër aleat.

“Të sigurojmë një evakuim të rregullt dhe të sigurt të afganëve që ndihmuan trupat tanë gjatë misionit tonë dhe atyre në rrezik të veçantë nga përparimi i talebanëve”, tha ai.

Biden po njofton gjithashtu një seri veprimesh që synojnë zvogëlimin e situatës që ka përshkallëzuar në Afganistan.

“Për të siguruar që ne do të ruajmë aftësinë dhe vigjilencën për të adresuar kërcënimet e ardhshme terroriste nga Afganistani”, tha Biden, duke ngarkuar Sekretarin e Shtetit Antony Blinken për të mbështetur Presidentin Afgan Ashraf Ghani, duke u përcjellë përfaqësuesve talebanë në Doha “se çdo veprim nga ana e tyre në terren në Afganistan, që vë në rrezik personelin amerikan ose misionin tonë atje, do të ndeshë me një përgjigje të shpejtë dhe të fortë ushtarake amerikane”, dhe duke ngarkuar ambasadoren Tracey Jacobson me përpjekjet “për të përpunuar, transportuar dhe zhvendosur aplikantët afganë për viza emigruese speciale dhe aleatë të tjerë afganë”.

“Kur erdha në detyrë, trashëgova një marrëveshje të prerë nga paraardhësi im, në të cilën ai i ftoi talebanët të diskutojnë në Camp David në prag të 11 shtatorit 2019, dhe që i la talebanët në pozicionin më të fortë ushtarak që nga viti 2001”, shkroi Biden. 

“Pak para se të largohej nga detyra, ai gjithashtu i tërhoqi forcat amerikane duke lënë një minimum prej 2,500. Prandaj, kur u bëra President, u përballa me një zgjedhje; të vazhdoja marrëveshjen, me një zgjatje të shkurtër për të nxjerrë forcat tona dhe forcat e aleatëve tanë në mënyrë të sigurt, ose për të rritur praninë tonë dhe për të dërguar më shumë trupa amerikane për të luftuar edhe një herë në një tjetër konflikti civil i vendit”, deklaroi ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img