Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Biden autorizon paketën më të madhe të armëve për Ukrainën, plot 1 miliardë dollarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Administrata Biden njoftoi të hënën një paketë ndihme sigurie prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën, kësti më i madh i armëve që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia në fund të shkurtit.

Paketa e ardhshme e ndihmës ushtarake, kësti i 18-të i tillë,  e çon vlerën e angazhimit të SHBA në rreth 9.8 miliardë dollarë dhe përfshin municione për armë me rreze të gjatë dhe automjete të blinduara të transportit mjekësor.

Paketa përbëhet nga municione shtesë për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë ose HIMARS, 75,000 fishekë municione artilerie 155 mm, 20 sisteme mortajash 120 mm dhe 20,000 fishekë municione mortajash 120 mm, si dhe municione për Sipërfaqen e Avancuar të Sistemit Kombëtar ose NASAMS.

HIMARS, i prodhuar nga gjigandi i mbrojtjes  Lockheed Martin , janë projektuar për të gjuajtur një sërë raketash nga një kamion i lëvizshëm 5 tonësh dhe janë vendosur lart në listat e dëshirave të Ukrainës. Nënsekretari i Mbrojtjes për Politikat Colin Kahl tha se SHBA nuk po dërgon HIMARS në këtë paketë të fundit, por vetëm municione për sistemin. Kahl nuk pranoi të thoshte se sa fishekë do të kishte në dorëzimin e ardhshëm.

Deri më tani, SHBA-të i kanë ofruar Ukrainës 16 HIMARS.

Pentagoni do të dërgojë gjithashtu 1000 Javelins, qindra sisteme anti-blindash AT4, 50 automjete të blinduara të trajtimit mjekësor, municione kundër personelit, eksplozivë, municione shkatërrimi dhe pajisje shkatërrimi.

“Ne do të vazhdojmë të konsultohemi ngushtë me Ukrainën dhe të shtojmë sisteme dhe aftësi shtesë të disponueshme të kalibruara me kujdes për të bërë ndryshim në fushën e betejës dhe për të forcuar pozicionin eventual të Ukrainës në tryezën e negociatave”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken në një deklaratë.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img