Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Beyonce shkruan historinë e çmimeve Grammy, “rrëmben” 4 trofe në Los Angeles dhe thyen rekordin

Lajme të ngjashëm

Beyoncé ka shkruar historinë duke marrë çmimin e 32-të Grammy, ndërsa Harry Styles fitoi albumin e vitit, në ceremoninë e këtij viti në Los Angeles.

Beyoncé bëri histori pasi fitoi albumin më të mirë të kërcimit/elektronikut për opusin e saj euforik të kërcimit, Renaissance. Këngëtarja në këtë mënyrë ia ka kaluar edhe dirigjentin hungaro-britanik George Solti, rekordi i të cilit ishte prej 31 Grammy. Në këtë mbrëmje gala këngëtarja ka rrëmbyer 4 trofe.

“Po mundohem të mos jem shumë emocionale”, tha ylli duke pranuar çmimin e saj.

Lista e çmimeve Grammy:

Rekordi i Vitit

“About Damn Time,” Lizzo

Albumi i Vitit

“Harry’s House,” Harry Styles

Kënga e Vitit

“Just Like That”, Bonnie Raitt, kompozitore (Bonnie Raitt)

Artisti i ri më i mirë

Samara Joy

Performanca më e mirë Solo Pop

“Easy on Me,” Adele

Performanca më e mirë Pop Duo/Grupi

“Unholy,” Sam Smith dhe Kim Petras

Albumi më i mirë vokal tradicional pop

“Higher,” Michael Bublé

Best Pop Vocal Album

“Harry’s House,” Harry Styles

Best Dance/Electronic Recording

“Break My Soul,” Beyoncé

Best Dance/Electronic Music Album

“Renaissance,” Beyoncé

Best Contemporary Instrumental Album

“Empire Central,” Snarky Puppy

Best Rock Performance

“Broken Horses,” Brandi Carlile

Best Metal Performance

“Degradation Rules,” Ozzy Osbourne featuring Tony Iommi

Best Rock Song

“Broken Horses,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth, songëriters (Brandi Carlile)

Best Rock Album

“Patient Number 9,” Ozzy Osbourne

Best Alternative Music Performance

“Chaise Longue,” Ëet Leg

Best Alternative Music Album

“Ëet Leg,” Ëet Leg

Best R&B Performance

“Hrs & Hrs,” Muni Long

Best Traditional R&B Performance

“Plastic Off the Sofa,” Beyoncé

Best R&B Song

“Cuff It,” Denisia “Blu June” Andreës, Beyoncé, Mary Christine Brockert, Brittany “Chi” Coney, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant, Morten Ristorp, Nile Rodgers and Raphael Saadiq, songëriters (Beyoncé)

Best Progressive R&B Album

“Gemini Rights,” Steve Lacy

Best R&B Album

“Black Radio III,” Robert Glasper

Best Rap Performance

“The Heart Part 5,” Kendrick Lamar

Best Melodic Rap Performance

“Ëait for U,” Future featuring Drake and Tems

Best Rap Song

“The Heart Part 5,” Jake Kosich, Johnny Kosich, Kendrick Lamar and Matt Schaeffer, songëriters (Kendrick Lamar)

Më shumë