Hapësire reklamuese

Bota

Betohet Edgars Rinkevics, presidenti i parë homoseksual në Europë

Shkruar nga Newsbomb
Betohet Edgars Rinkevics, presidenti i parë homoseksual në Europë

Edgars Rinkevics, është betuar sot si president i ri i Letonisë, duke u bërë në këtë mënyrë  presidenti i parë homoseksual i deklaruar haptazi në një vend të Bashkimit Europian.

Rinkevics, i cili kishte shërbyer si ministër i Jashtëm që nga viti 2011, u betua si president i Letonisë sot në Riga. BE-ja ka pasur krerë qeverish të hapura homoseksualë më parë, por kurrë një kryetar shteti homoseksual.

Rinkevics, 49 vjeç, doli për herë të parë në vitin 2014 dhe që atëherë ka qenë një kampion i zëshëm i të drejtave LGBT. Martesat e homoseksualëve janë të paligjshme në Letoni, megjithëse gjykata kushtetuese e vendit njohu bashkimet e të njëjtit seks vitin e kaluar.

Në fjalën e tij të parë, Rinkevics u zotua të vazhdojë të mbështesë përpjekjet e vazhdueshme të luftës të Ukrainës kundër Rusisë.

Në maj, Rinkevics u zgjodh nga parlamenti i Letonisë si presidenti i ardhshëm i vendit në raundin e tretë të votimit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese