Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
2.1kmh
75 %
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
12 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

“Betejë” me foto në Parlament, Rama tregon projektin për Portin e Durrësit: Kemi bërë negociata të stërgjatura, takime e këmbëngulje

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama është duke mbajtur fjalën në Kuvend, ku po flet për marrëveshjen e Portit të Durrësit.

Rama e ka nisur fjalën duke treguar me një foto të madh se si do të duket Porti i Durrësit, ndërsa kësaj fotoje i është përgjigjur deputeti i PD, Dashnor Sula, i cili në atë momemt ka ngritur një foto të ministrave duke ngrënë darkën në Dubai.

Kreu i qeverisë tha se marrëveshja për Portin e Durrësit është investimi më i madh në rajon dhe që do e transformojë totalisht Durrësin si pikë turistike.

Gjatë fjalës së tij ai ka sulmuar opozitën, dhe madje ka folur për punën dhe këmbënguljen e qeverisë për t’u arritur kjo marrëveshje.

“Kur dëgjon ju dhe shikon këto pamje, e kupton pse jeni të shqetësuar. Ky port është një skandal mjedisor, gërrhitje teknologjike, një plagë urbane nga e cila rrjedh pisllëk prej dekadash. Është ndërfaqja e sotme e asaj zonës kancerogjene, atij malit me plehra e derra të zhdukur në Porto Romano. Njësoj si ai mal plehrash dhe kjo e ndotjes që s’ka lidhje me shekullin 21 dhe s’ka lidhje me turizmit duhet dhe do të zhduket nga faqja e dheut përgjithmonë.

Personalisht jo vetem si kryeminsitër por edhe si deputet i Durrësit po numëroj orët deri sa të votohet marrëveshja për investimnin më të madh.

Ky investim do e kthej portin e Durrësit që ishte si surrati i të gjithë atyre të nxirëve, në një nga portet më të mëdha. Kjo është edhe dita për tu dhënë disa përgjigje edhe zëvëndësve të mallikimit që e përndjek si hije këtë vend.

Kemi bërë takimet e komunitetit të përbashket, për formatet e bashkëpunimit, disejnimin, negociata të stërgjata dhe në fund janë pranuar vetëm 5 nga 33 kërkesa të investitorit dhe ne këmbëngulnim pa pushim që donim deri në fund deri të marrëveshja për investimin më të madh të huaj, edhe në historinë e rajonit tonë” tha Rama ndër të tjera.

Më shumë
spot_img
spot_img