Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
32 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Beteja për t’i dhënë fund pandemisë, Universiteti i Napolit nis testimet klinike për zhvillimin e vaksinës orale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Universiteti i Napolit ka nisur testimt klinike për të zhvilluar vaksinën e parë kundër koronavirusit që do të merret nga goja dhe jo me injeksion.

Vaksina është ndryshe nga të gjitha ato të prodhurara deri tani pasi nuk ka nevojë për injeksion dhe as për “vektor viral” si Adenovirus, i përdorur nga shumica e injektimeve.

Mjekimi me këtë vaksinë realizohet me anë të pro-biotikut Escherichia Coli Nissle 1917, që përmban majat proteinike të Sars-Cov-2, si një formë e re imunizimi ndaj Covid-19 me anë të stimulimit të sistemit imunitar të zorrëve.

“Të dhënat epidemiologjike të pandemisë së Sars-Cov-2 tregojnë se qytetarët do të duhet të kryejnë vazhdimisht vaksinat dhe mjeti i ri i imunizimit përshpejton plotësimin e spektrit të mbrojtjes kundër varianteve mutante te Covid-19”, tha Ëalter Sanseverino, drejtues i grupit farmeutik spanjoll Sequentia Biotech që po bashkëpunon me Nextbiomics në vaksinën e re orale.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img