Hapësire reklamuese

Bota

Beteja intensive në tre qytete lindore të Ukrainës, ushtria raporton për zmbrapsjen e sulmeve ruse

Shkruar nga Newsbomb
Beteja intensive në tre qytete lindore të Ukrainës, ushtria

"Betejat më intensive" po zhvillohen për Bakhmut, Avdiivka dhe Mariinka në Ukrainën lindore, me trupat ukrainase të përqendruara në qytetin e goditur të Bakhmut në përpjekje për të lodhur rusët, ka thënë ushtria ukrainase të enjten.

Forcat ukrainase zmbrapsën më shumë se 20 sulme ruse gjatë 24 orëve të fundit, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një përditësim të mbrëmjes. Forcat ruse lëshuan katër raketa dhe shtatë sulme ajrore, duke gjuajtur "më shumë se 10 herë nga sistemet e raketave të shumta lëshuese në pozicionet e trupave tona dhe infrastrukturës civile të vendbanimeve".

"Armiku vazhdon të përqendrojë përpjekjet e tij kryesore në kryerjen e veprimeve sulmuese në drejtimet Lyman, Bakhmut, Avdiivka dhe Mariinka", është shprehur Shtabi i Përgjithshëm. Luftimet më intensive po zhvillohen për qytetet Bakhmut, Avdiivka dhe Mariinka.

Forcat ruse vazhdojnë ofensivën e tyre për të marrë kontrollin e plotë të Bakhmutit, tha ushtria, dhe forcat e mbrojtjes ukrainase zmbrapsën rreth 10 sulme të armikut vetëm në këtë zonë. Më shumë se 15 vendbanime në zonën e luftimit u vunë në shënjestër të granatimeve ruse.

"Bakhmut mbetet drejtimi kryesor i sulmeve të armikut. Pak gjatë kësaj dite, pati 302 granatime me kalibra të ndryshëm përgjatë vijës së frontit të sektorit Bakhmut nga armiku. Pati 22 përleshje luftarake," Serhii Cherevatyi, zëdhënës i grupimit lindor të Ukrainës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese