Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Beteja e përgjakshme për Bakhmutin, gjeneralët ukrainas thonë se trupat ruse janë “rraskapitur”

Lajme të ngjashëm

Beteja për Bakhmutin, qytetin ukrainas të cilin Rusia ka kaluar muaj duke u përpjekur për ta kapur, po “stabilizohet”, thotë komandanti i përgjithshëm i Ukrainës.

Në fillim të këtij muaji, zyrtarët perëndimorë vlerësuan se midis 20,000 dhe 30,000 trupa ruse ishin vrarë ose plagosur në Bakhmut që nga vera e kaluar.

Por pavarësisht kësaj, Valerii Zaluzhnyi tha se “përpjekjet e jashtëzakonshme” të trupave ukrainase po frenonin Rusinë. Moska është e etur për një fitore pasi nuk arriti të bëjë fitime të mëdha së fundmi.

Pavarësisht kësaj, analistët ushtarakë besojnë se Bakhmut ka pak vlerë strategjike, me rëndësinë e qytetit tani simbolike.

Gjenerallejtënant Zaluzhnyi ka thënë se ndërsa situata në vijën e frontit të Ukrainës “është më e vështira në drejtimin Bakhmut…për shkak të përpjekjeve të jashtëzakonshme të forcave të mbrojtjes, ne po arrijmë të stabilizojmë situatën”.

Të enjten, Oleksandr Syrsky, komandanti i forcave tokësore të vendit, tha se trupat ruse ishin “rraskapitur” pranë Bakhmut.


Më shumë