Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Berisha: Të mbyllen të gjitha shkollat se janë bombë biologjike, të shkarkohet komiteti i konfliktit të interesave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

aa42e11409a219894a2dcf1aab0574e4

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur me tone të ashpra lidhur me situatën aktuale të koronavirusit në vend.

Ai tha se fajin e ka qeveria dhe se hapja e shkollave ka qenë një bombë biologjike për vendin. Berisha tha sot në “opinion” se shkollat duhet të mbyllen menjëherë, përveç klasave të para dhe kppshteve.

Sipas tij, gjatë gjithë kësaj kohe janë fshehur shifrat e koronavirusit dhe nuk ka pasur tyransparencë me qytetarët.

Fevziu: Ju z.Berisha me çfarë kalkulimi i llogarisni shifrat e tepërta të Covid-19, të vdekjeve?

Berisha: Së pari dua të sqaroj, këto janë vdekje të tepërta që përfshihen nga covid dhe të gjitha shkaqet e tjera. Sot treguesi i vdekjeve të tepërta është treguesi për të ndjekur trajektoren nga covid-19. Çdo vend i botës ka 2 tregues, lindjet dhe vdekjet, pra vdekjet janë të certifikuara ndërsa ka një problem me vdekjet nga covid sepse ka kritere të ndryhme në tërësi janë spitalore dhe jo spitalore. Shifrat u manipuluan nga Edi Rama. Në studion tuaj Basha solli dokumentet të institutit të mjekësisë ligjore që faktoi se numri i vdekje nga covid sipas kartelave ishte dy herë më i madh sa deklaroi ndrikull hajnia që pak e ka këtë epitet.

Pati keqkuptim në studio. Mjekët kanë qenë korrekt, por Ministria gënjeu me shifrat. Mjekët e spitalit covid mos të pranonin një mashtrim të publikut. Në studion tuaj u denoncua se vdiqën 12 veta nga covid dhe Ministria tha vdiqën 5. Faktori kryesor ka qenë shkollat. Gjermania i mbylli shkollat. Dje Mitsotaqi svetëm se pati 1497 infektime e mbylli Athinën, mbylli shkollat përveç klasës së 1 dhe të 2. Austria nda 5 milionë teste vetëm për fëmijët. Kurse këta shakaxhinjtë e futën vendin në katastrofën më të madhe njerëzore. Shkollat janë bomba biologjike, sepse spitalet u bënë, ikën spitalet. Shkollat janë sepse kur u mbyllën ato u ul numri i infeksioneve.

Ato janë grumbullime. Të mbyllen shkollat menjëherë përveç klasave të para dhe kopshteve. Të shkarkohet menjëherë komiteti i konfliktit të interesit. Po të ishte komiteti serioz nuk silleshin vaksinat kontabandë. U sollën jashtë kushteve të lejueshme kombëtare për të fshehur skandalin e Nusretit.  

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img