Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Berisha: Me ligjin për turizmin po ecim drejt Koresë së Veriut, jo BE-së

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fded2ee3b5684431eb6d9dbd6633d4f0

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur kundër projektligjit të propozuar nga qeveria për turizmin shqiptar. Berisha ka deklaruar se ligji që pritet të aprovohet sot në Kuvend është ligj i interesave të ngushta personale.

Sipas deputetit demokrat, ky ligj u merr çdo kompetencë autoriteteve lokale, veprim i njejtë si në Korenë e Veriut.

“Ky ligj është i interesave të ngushta personale. Turizimi është një potencial i jashtëzakonshëm dhe është pasuri më e madhe që ka Shqipëria pas asaj njerëzore, ndaj edhe ribërja e një ligji të ri për turzimin është plotësisht i justifikuar. Por, fatkeqësisht këtë ligj nuk mund ta votoj sepese si në asnjë vend tjetër, përveç në Korenë e Veriut, u merr çdo kopmetencë autoriteteve lokale. Me këtë ligj duket sikur po ecim drejt Koresë së Veriut dhe jo drejt Bashkimit Europian”, ka deklaruar Berisha në foltoren e Kuvendit.

Opozita ka deklaruar më herët se do të votoj kundër projektligjit për turizmin pasi ai nuk ndihmon në përmirësimin e turzimit në vend.

Lexo edhe: Spaho: Liberalizimi i vizave për Kosovën do ndikoj në uljen e turistëve në Shqipëri

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img