Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

“Bëri thirrje për armatosje”, Policia e Dibrës nis procedim penal ndaj Xhelal Mziut

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia në Dibër ka filluar procedimin penal ndaj kandidatit për deputet të PD-së, Xhelal Mziu.

Ky i fundit bëri një deklaratë të fortë duke thënë se çdokush që tenton të blejë vota do ta pësojë njëlloj si ai i Elbasanit. Më pas kërkoi ndjesë duke thënë se komenti i tij ishte i panevojshëm, por e tha nga emocionet e forta të momentit.

albsig

Mziu do të jetë nën hetim nga policia për veprën penale “Thirrjet për armatosje ose marrje të padrejtë të komandës”.

Njoftimi i plotë i policisë:

Nga Oficerët e Policisë Gjyqësore në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër ka filluar procedimi penal dhe materialet hetimore janë referuar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Dibër, për veprën penale “Thirrjet për armatosje ose marrje të padrejtë të komandës”, në ngarkim të shtetasit XH.M, kandidat për deputet  i subjektit politik Partia Demokratike në qarkun Dibër.

Kjo pasi gjatë një takimi elektoral në territorin e  bashkisë Dibër, shtetasi XH.M, ka kërcënuar dhe ka bërë thirrrje për të nxitur dhunë duke bërë prezenet ngritjen e  grupeve të gatshme me pretendimin  e mbrojtjes së votës.

Policia e Shtetit thekson edhe njëherë faktin se asnjë subjekt politik, organizatë apo individ nuk ka të drejtë të krijojë struktura paralele duke marrë atributet e Policisë së Shtetit dhe për këtë do të ushtrojë kontrolle të imtësishme në territor duke kërkuar edhe bashkëpunimin e qytetarëve me qëllim evidentimin dhe ndëshkimin ligjor të këtyre strukturave të paligjshme që kryjnë veprime duke cënuar ligjin dhe të drejtat e liritë themelore të qytetarëve.

1- Lexo edhe: Xhelal Mziu: Kemi gati grupet tona, na telefononi dhe çdo person i dyshimtë do e pësojë si ai i Elbasanit!

2- Lexo edhe: Pendohet Xhelal Mziu: U kërkoj ndjesë shqiptarëve, e thashë nga emocionet e forta

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img