Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
60 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
27 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
25 °
E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

Beqaj: Mjekët, testim teorik dhe praktik në 4 rajone

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj ka dhënë sot shpjegimet për testimin e menduar të mjekëve, para Komisionit Parlamentar të Shëndetësisë.

Beqaj siguroi se nuk bëhet për të hequr mjekë nga puna, pasi sistemi shëndetësor ka nevoja akoma për mjekë. “Mjekët nuk denigrohen, rritet figura e mjekut brenda trupës shëndetësore por edhe tek pacienti. Testimi do të jetë pa pagesë, por ka kosto buxhetore që janë parashikuar tek buxheti i këtij viti”, tha Beqaj.

Në lidhje me formën që do të kryhet testimi, Beqaj ka shpjeguar se ai do të zhvillohet në dy forma, atë teorike dhe praktike. Si fillim do të nisë me infermierët, për të vazhduar më tej tek mjekët. Po kështu, Beqaj sqaroi se mjekët do të mblidhen në 3-4 rajone të vendit, për t’iu nënshtruar testimit, pa u zhvendosur shumë larg vendit të ushtrimit të profesionit të tyre.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img