Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Beogradi “dhëmbë për dhëmbë” Prishtinës: Çdo procedurë afrimi me NATO-n, kërcënim real për SERBINË (DEKLARATA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Beograd – Ministri I Brendshëm i Serbisë Aleksandar Vulin tha të premten se “të marrësh veprime për të future në NATO të quajturin Kosovë nuk do të jetë vetëm një dhunim I procedurave të anëtarësimit në Aleancën Euroatlantike dhe rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit, por edhe një kërcënim I hapur për Serbinë dhe një tjetër formë presioni ndaj Aleksandër Vucic” raporton agjencia Ansamed.

Vulin I referohet pozicioneve të përsëritura të ndërmarra nga liderët në Prishtinë për një fillim të shpejtë të procedurave të anëtarësimit në NATO dhe BE, në dritën e situatës ndërkombëtare të krijuar nga pushtimi I Ukrainës nga Rusia.

albsig

Vulin, që në mënyrë të hapir ka një pozicion nacionalist pro-rus, tha se Kosova nuk është një shtet, nuk ka një ushtri dhe prezanton një problem politik për të paktën katër vende të NATO-s (Spanjën, Greqinë, Rumaninë dhe Sllovakinë). Këto vende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Serbia gjithashtu nuk e njeh pavarësinë e firmosur në 17 shkurt 2008 në Kosovë, dhe e konsideron pjesë të territorit të vet.

Në 3 mars parlamenti I Kosovës aprovoi një rezolutë të enjten ku I kërkoi qeverisë që të fillonte negociatat për anëtarësim në NATO pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. “Parlamenti I Kosovës I kërkon qeverisë të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm, në kordinim me partnerët ndërkombëtarë për të plotësuar kërkesën për anëtarësim në NATO, BE, KE dhe organizata të tjera ndërkombëtare” thuhet në rezolutën e miratuar me 94 vota nga 120 deputetë që janë në parlament.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img